اهمیت انتخابات ایالات متحده برای هند چیست؟

عنصر

آمریکایی ها در حال رفتن به یکی از مهمترین شبهای انتخابات در سالهای گذشته هستند. موارد زیادی برای ایالات متحده و همچنین کره زمین در معرض خطر است. جمهوری خواهان می خواهند دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا به قدرت برگردد و دموکرات ها خواهان برکناری وی هستند.

اما به دلیل عدم اطمینان در مورد آنچه در این هفته اتفاق می افتد ، وضوح نسبی در مورد معنای نتیجه انتخابات برای هند وجود دارد. رئیس جمهور فعلی ترامپ با جو بایدن ، معاون سابق رئیس جمهور به عنوان نامزد رقیب در نظرسنجی ها روبرو می شود. هردو گفته اند که خواهان روابط قوی با هند هستند.

نخست وزیر نارندرا مودی تجربه همکاری با دموکرات ها – دولت باراک اوباما – و جمهوری خواهان تحت دولت فعلی ترامپ را دارد.

India Today با Dhruva Jaishankar ، مدیر ابتکار عمل ایالات متحده در بنیاد تحقیقات Observer (ORF) گفتگو کرد ، وی در اینجا روابط هند و ایالات متحده را باز می کند و توضیح می دهد که نتیجه انتخابات برای پیشروی هند به چه معناست. گزیده های ویرایش شده:

هند امروز: چرا انتخابات ایالات متحده برای هند مهم است؟

Dhruva Jaishankar: انتخابات به دو دلیل گسترده مهم است. یکی روابط دوجانبه است. ایالات متحده مهمترین روابط خارجی هند است ، و این فقط در مورد امنیت و دفاع نیست ، بلکه همچنین در مورد همکاری و امور مالی جهانی است.

تعداد زیادی از دانشجویان هندی در ایالات متحده تحصیل می کنند ، و تعداد زیادی شرکت های هندی در آنجا مستقر هستند. همچنین تحقیقات علمی و همکاری بین کشورها وجود دارد. همه اینها را با هم بگیرید ، و ایالات متحده به عنوان مهمترین رابطه هند ظاهر می شود. فقط به همین دلیل ، من فکر می کنم نتیجه سیاسی انتخابات ایالات متحده باید برای هند اهمیت داشته باشد.

عنصر دوم این است که سیاست ایالات متحده نیست [همانطور که دو نامزد گفته اند در سخنرانی های انتخاباتی خود] به هند که در این انتخابات در معرض خطر است. به طور گسترده ، هر دو نامزد اعلام کرده اند که مایلند روابط ایالات متحده و هند را تقویت کنند ، حتی اگر اولویت های آنها متفاوت باشد. هیچ یک از آنها در سیستم عامل ضد هند اجرا نمی شوند. این در مورد سیاست ایالات متحده [همانطور که ترامپ و بایدن گفته اند] در مورد سایر کشورها مانند چین یا روسیه یا حتی متحدان ایالات متحده ، جایی که اختلاف نظر زیادی وجود دارد ، درست نیست.

اما چه اهمیتی برای هند دارد از برخی جهات ، تأثیرات ثانویه سیاست های دیگر است. جو بایدن و دونالد ترامپ در مورد نحوه برخورد با چین یا روسیه یا ایران یا افغانستان ، یا چگونگی برخورد با تجارت و مهاجرت و غیره جهان بینی بسیار متفاوتی دارند. این سیاست ها در تلاش برای کمک به هند یا صدمه زدن به آن نیستند ، اما هند به طور مستقیم تحت تأثیر نتیجه سیاست های مختلف قرار خواهد گرفت.

IT: در مقاله اخیر اشاره شده است که نخست وزیر مودی در صورت پیروزی رئیس جمهور ترامپ ، پیروز خواهد شد. به قدرت برمی گردد. هند چقدر به کسی که در انتخابات پیروز می شود اهمیت می دهد؟

DS: من عقیده دارم که شخصیتهای فردی در سطح رهبری اهمیت چندانی ندارند. اما من فکر می کنم که عوامل ساختاری بزرگتر ، به ویژه در دموکراسی ها ، بیشتر در کنار هم قرار دادن هند و ایالات متحده نقش دارند. بوش ، نارندرا مودی و باراک اوباما. روابط آمریكا و هند در دوره رهبرانی كه شباهتی به یكدیگر ندارند ، پیشرفت كرده است. روابط به دلیل روابط اقتصادی ، نگرانی های مشترک در مورد چین و نگرش های مشترک نسبت به تروریسم ، عمیق تر شده است.

جامعه آمریکای هند نیز نقشی داشته است. آنها منجر به ایجاد دیدگاه های بسیار مشهوری در مورد ایالات متحده و هند شده اند ، حتی در مواردی که اکثر مردم جهان دیدگاه های کمتری در مورد آمریکا دارند. بنابراین ، من فکر می کنم این عوامل مسئولیت بیشتری در ایجاد مشارکت نزدیک ایالات متحده و هند دارند.

IT: اما رئیس جمهور ترامپ رئیس جمهور غیرمعمول ایالات متحده بوده است و هند به خوبی از پس مدیریت سبک رهبری خود برآمد.

DS: من فکر می کنم بسیاری دیگر از کشورهای جهان برای احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آماده نیستند. آنها فکر نمی کردند که سال 2016 باشد. اما بسیاری از کشورها تلاش کردند تا چیزهایی را که ترامپ می خواست یا دوست داشت بازی کنند. او جمعیت زیادی را دوست دارد. او معاملات سریعی می خواست که از نظر سیاسی در خانه قابل فروش باشد. من فکر نمی کنم هند در این کار تنها بود. اما این بدان معنا نبود که هند همیشه در مسیر تجارت گام برمی داشت. اما من مطمئناً فکر می کنم که [مطابق با سبک دیپلماسی ترامپ] به بهبود مداوم طی چهار سال گذشته کمک کرده است.

IT: در صورت روی کار آمدن جو بایدن چه تغییراتی را می توان انتظار داشت؟

DS: تغییر بسیار متفاوتی وجود خواهد داشت. یک ، عدم اطمینان درباره اینکه سیاست دولت بایدن در چین چگونه است ، وجود دارد. و این به این دلیل است که مشاوران مختلف نظرات مختلفی دارند. برخی می گویند که آنها بسیاری از سیاست های ترامپ را ادامه می دهند یا دوست دارند ادامه بسیاری از سیاست های ترامپ را ادامه دهند.

برخی دیگر راه کمی متفاوت را پیشنهاد می دهند. بنابراین ، من فکر می کنم در آن جنبه عدم اطمینان وجود دارد. فکر می کنم نگرانی دوم ، اگرچه کاهش یافته ، بازگشت به نوعی برابری بین هند و پاکستان است. اکنون ، من فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد زیرا عوامل دیگر در حال بازی هستند. نگرانی دیگری که عنوان شد مسئله آزادی مذهب در هند و کثرت گرایی در هند است. این کاملاً واضح است که مسئله بزرگتر دموکراتها نسبت به جمهوری خواهان است.

چند مورد ، یکی ، انتقاد عمومی توسط ریاست جمهوری دموکرات تعدیل خواهد شد زیرا آنها می فهمند که آنجا یک رابطه بزرگتر [بین هند و ایالات متحده آمریکا]. ممکن است انتقادات بیشتری از سوی کنگره آمریکا صورت گیرد ، به ویژه اگر دموکرات ها کنترل سنا را در دست بگیرند. برخی از آنها کاملاً بلاغی خواهد بود.

بسیاری از انتقادها نیز توسط پایگاه رای دهندگان خود انجام می شود – این چیزی است که توجه زیادی به آن نمی شود. بنابراین ، کاملاً ایده آلیستی نیست. همچنین توسط ملاحظات رأی دهندگان پیش می رود. سرانجام ، با توجه به این امتیاز ، بعید است که عامل تعیین کننده ای در روابط ایالات متحده و هند باشد. آیا این به این معنی است که هند علناً طرفهایی را انتخاب می کند؟

DS: اختلافات مرزی هند و چین به دلیل انتخاب طرف های هند بین چین و ایالات متحده در حال آتش گرفتن است. این اتفاق می افتد زیرا چین و هند اختلاف اساسی در مرز دارند. و ، نگرانی های هند در مورد فعالیت چین در آسیای جنوبی و منطقه اقیانوس هند مستقیماً بر نگرانی های امنیتی هند تأثیر می گذارد. این نگرانی های امنیتی آمریکا نیست.

اختلافات تجاری هند با چین یک مسئله دو جانبه است. این چین است که از عضویت هند در سازمان های چند جانبه مانند شورای امنیت سازمان ملل متحد (شورای امنیت سازمان ملل) ، گروه تأمین کنندگان هسته ای (NSG) و غیره جلوگیری می کند. بنابراین ، هند و چین اختلافات دارند. و ، این به طور طبیعی منجر به همکاری بیشتر بین ایالات متحده و هند می شود.

IT: اولویت های سیاست خارجی ترامپ و بایدن چگونه ممکن است باشد؟

DS: یک ، این اصلاً انتخاب سیاسی سیاست خارجی نبوده است. امسال واقعاً 90 درصد از پهنای باند مربوط به سیاست داخلی است. تا آنجا که ویژگی سیاست خارجی باشد ، با سیاست داخلی پیوند خواهد خورد. از این لحاظ ، با تجارت ، شغل و همکاری در زمینه تغییر اقلیم مرتبط خواهد بود.

اما مسئله شماره یک سیاست خارجی چین ، سپس روسیه ، خاورمیانه و اروپا است. هند در این زمینه ها دیده خواهد شد. در میان جمهوری خواهان و دموکرات ها دیدگاه مثبتی درباره هند وجود دارد. و هر دو گفته اند كه مایلند مشاركت با هند را بهبود بخشند. بنابراین ، من انتظار دارم که هند از اولویت پایینی برخوردار باشد.

فارغ از اینکه چه کسی برنده شود ، در شش ماه اول ممکن است شاهد اظهارات واقعی در مورد هند نباشیم. در پایان سال آینده ، ایده ای در مورد سیاست دولت آسیا در دولت جدید خواهیم داشت. و در آن ، هند از کجا و تا چه اندازه شکل خواهد گرفت.