WFP چیست؟ همه چیز درباره برنده جایزه صلح نوبل 2020

برنامه جهانی غذا (WFP) برنده جایزه صلح نوبل برای سال 2020 است. امروز توسط کمیته نوبل نروژ اعلام شد.

برنامه جهانی غذا به دلیل تلاش هایش برای مقابله با گرسنگی ، به دلیل کمک به بهبود شرایط صلح در مناطق درگیر و همچنین به عنوان یک نیروی محرک در تلاش برای جلوگیری از استفاده از گرسنگی به عنوان سلاحی برای جنگ و درگیری. “

WFP چیست؟

برنامه جهانی غذا یا WFP یک نهاد جهانی وابسته به سازمان ملل. هدف آن از بین بردن گرسنگی از جهان است.

توسط سازمان ملل در سال 1961 برای مبارزه با گرسنگی جهانی تأسیس شد. دفتر مرکزی آن در رم ، ایتالیا است.

برنامه های مختلفی را برای دستیابی به هدف خود در کمک به بیش از 15 درصد از جمعیت جهان که با گرسنگی روبرو هستند ، اجرا می کند.

< strong> چگونه کمک می کند؟

برنامه WFP Food-for-Life برای کمک به قربانیان بلایای طبیعی و انسانی از طریق جمع آوری و انتقال مواد غذایی به بحران است. مناطق. این سهم کالاها ، پول نقد و خدمات را برای کمک به ذی نفعان در حفظ رژیم های متعادل پذیرفته است.

برنامه های “غذایی برای رشد” به گروه های آسیب پذیر هدایت می شود ، با تمرکز ویژه بر کودکان ، زنان باردار و شیرده و افراد مسن.

برنامه غذایی برای کار ، هدف خود ارتقا rel اعتماد به نفس از طریق تأمین غذا در ازای کار برای گروه های هدفمند مردم در سراسر جهان است.

دامنه جهانی آن چقدر است؟

بر اساس وب سایت WFP ، این سازمان به 97 میلیون نفر کمک کرده است که بیشترین تعداد از سال 2012 در 88 کشور در سال 2019 است. این باعث می شود غذای جهانی برنامه سازمان بشردوستانه پیشرو در جهان را برنامه ریزی کنید.

این وب سایت می گوید با ارائه کمک های غذایی در موارد اضطراری و همکاری با جوامع برای بهبود تغذیه و ایجاد انعطاف پذیری ، برای نجات جان و تغییر زندگی تلاش می کند.

چقدر سرویس می دهد؟

WFP می گوید 5600 کامیون ، 30 کشتی و تقریبا 100 هواپیما دارد. هر روز در حال تحویل غذا و سایر کمکها به نیازمندان در حال حرکت هستیم.

“ما هر ساله بیش از 15 میلیارد جیره با متوسط ​​هزینه تخمین زده شده برای هر جیره 0.61 دلار آمریکا توزیع می کنیم. تقریباً 45) این اعداد در ریشه شهرت بی نظیر WFP به عنوان یک واکنش دهنده اضطراری نهفته است ، چیزی که در سخت ترین محیط ها کار را به سرعت انجام می دهد. “، برنده جایزه نوبل صلح در وب سایت خود گفت.

اهداف آن چیست؟

WFP در تلاش است تا اهدافی را که سازمان های مختلف بین المللی مرتبط با سازمان ملل متحد متعهد شده اند ، برآورده کند. این موارد شامل پایان دادن به گرسنگی تا سال 2030 ، دستیابی به امنیت غذایی و بهبود تغذیه است. WFP می گوید: غذا و کمک های مربوط به غذا در قلب مبارزه برای شکستن چرخه گرسنگی و فقر نهفته است.

مناطق تمرکز کار آن کدام است؟

WFP در سراسر جهان کار می کند و تلاش های آن به سمت مناطقی است که با شرایط اضطراری روبرو هستند و یا از نظر امداد و توان بخشی ، کمک های توسعه و عملیات ویژه نیاز به کمک اضطراری دارند.

با این حال ، به طور کلی ، حدود دو سوم از کل کارهای انجام شده توسط WFP در کشورهای تحت تأثیر جنگ است. WFP تخمین می زند که این مناطق مناطقی است که سه برابر بیشتر از افرادی که در کشورهای بدون درگیری زندگی می کنند ، دچار کمبود تغذیه می شوند.

چه کار دیگری انجام می دهد؟ < / span>

WFP می گوید که کارگران این سازمان اغلب اولین کسانی هستند که در صحنه نیاز به این مناطق می رسند ، کمک های غذایی به قربانیان جنگ ، درگیری های داخلی ، خشکسالی ، سیل ، زلزله ، طوفان ، شکست محصول می دهند. و بلایای طبیعی.

پس از فروپاشی اضطراری ، WFP به جوامع کمک می کند تا زندگی و معیشت خود را بازسازی کنند. در این مقاله آمده است: “ما همچنین برای تقویت انعطاف پذیری مردم و جوامع تحت تأثیر بحران های طولانی مدت با استفاده از یک لنز توسعه در واکنش انسان دوستانه خود تلاش می کنیم.” فرزندان. توجه ویژه ای به پرداختن به سو mal تغذیه از اولین مراحل از طریق برنامه هایی با هدف قرار دادن 1000 روز اول از زمان بارداری تا تولد دوم کودک داده شده است.

همچنین برای اطمینان از تغذیه مناسب کودکان در حال رشد از طریق وعده های غذایی مدرسه کار می کند. در سال 2019 ، WFP بیش از 17.3 میلیون کودک در 50 کشور جهان وعده های غذایی خود را تأمین کرد.

چه کسی WFP را اداره می کند؟

WFP وابسته به سازمان ملل است. توسط یک هیئت اجرایی 36 نفره اداره می شود که در همکاری نزدیک با سازمان غذا و کشاورزی (FAO) و صندوق بین المللی توسعه کشاورزی (IFAD) هر دو ارگان سازمان ملل متحد و خارج از رم کار می کند.

بودجه جهانی غذا به طور کامل از طریق کمک های داوطلبانه تأمین می شود ، که برای همه کارهای امدادی و کمک های مالی خود و همچنین حقوق بیش از 17000 کارمند در سراسر جهان پول تأمین می کند.

همچنین بخوانید | لوئیز گلوک ، شاعر آمریکایی ، جایزه نوبل ادبیات

همچنین بخوانید | Crispr: ویرایش ژنوم چیست؟ تمام آنچه در مورد فناوری بحث برانگیز برنده نوبل

همچنین بخوانید | فیزیک جایزه نوبل 2020: راجر پنروز ، رینهارد جنزل و آندره گز برندگان اعلام شدند