WHO: “خطر زیستی بالا” در سودان پس از توقیف آزمایشگاه

توسط رویترزسازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه اعلام کرد: پس از اینکه یکی از طرف‌های درگیر آزمایشگاهی را که حاوی عوامل بیماری‌زای سرخک و وبا و سایر مواد خطرناک بود، در خارطوم، پایتخت سودان، “خطر بالای بیولوژیکی” وجود دارد.

نیما سعید عابد، نماینده سازمان جهانی بهداشت در این کشور، در گفتگو با خبرنگاران در ژنو از طریق لینک ویدیویی از سودان، گفت که تکنسین ها نمی توانند برای ایمن سازی مواد به آزمایشگاه ملی بهداشت عمومی دسترسی پیدا کنند.

همچنین بخوانید | اولین دسته از سرخپوستان سرگردان با کشتی نیروی دریایی سودان را ترک می کنند

وی با خودداری از مشخص کردن اینکه کدام طرف این مرکز را تصرف کرده است، گفت: “این نگرانی اصلی است: دسترسی تکنسین های آزمایشگاهی برای رفتن به آزمایشگاه و محتوی ایمن مواد و مواد بیولوژیکی موجود نیست.”

درگیری بین نیروهای مسلح سودان و شبه نظامیان نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) در 15 آوریل آغاز شد و بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، حداقل 459 نفر کشته و 4072 نفر زخمی شدند. عابد گفت که این یک کم شماری است و افزود که در روزهای اخیر خود دو جسد را در خیابان دیده است.

درگیری‌ها باعث فلج شدن بیمارستان‌ها و سایر خدمات ضروری شده و بسیاری از آنها را در خانه‌های خود با کاهش ذخایر غذا و آب گیر کرده است. سازمان جهانی بهداشت از زمان آغاز درگیری ها 14 حمله به مراکز بهداشتی را گزارش کرده است و کارکنان خود را به مکان امن منتقل می کند.

عابد گفت که او روز دوشنبه به عنوان بخشی از کاروان بزرگی که به مدت 30 ساعت در صحرا رانده بود، از خارطوم به بندر سودان منتقل شد.

همچنین بخوانید | عملیات ردیابی کاوری: عملیات نجات عظیم هند برای شهروندان سرگردان در سودان

دفتر کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) به دلیل درگیری های شدید مجبور به کاهش برخی از فعالیت های خود در بخش هایی از سودان شده است.

حداقل پنج امدادگر از زمان شروع جنگ کشته شده اند و دو آژانس سازمان ملل که کارکنان خود را از دست داده اند، سازمان بین المللی مهاجرت و برنامه جهانی غذا، فعالیت های خود را به حالت تعلیق درآورده اند.

همچنین بخوانید | بحران سودان: در میان آتش‌بس ناآرام، کشورهای خارجی برای تخلیه کشورهای خود رقابت می‌کنند

ینس لرکه، سخنگوی OCHA گفت: «در مناطقی که درگیری‌های شدید عملیات‌های بشردوستانه ما را با مشکل مواجه کرده است، ما مجبور شده‌ایم ردپای خود را کاهش دهیم.» اما ما متعهد هستیم که به ارائه خدمات برای مردم سودان ادامه دهیم.»

پاتریک یوسف، مدیر منطقه‌ای آفریقای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC) از کشورهای دیگر خواست به فشار بر سودان برای یافتن یک «راه‌حل طولانی‌مدت» حتی پس از تخلیه خارجی‌ها ادامه دهند.