چرا پاکستان همچنان در لیست خاکستری FATF باقی می ماند؟

> چرا در لیست خاکستری ادامه می دهد؟

در آستانه اجلاس مهم اقدام ویژه مالی (FATF) که قرار است بین 21 تا 23 اکتبر برگزار شود ، هند امیدوار است که پاکستان در” لیست خاکستری “پولشویی جهانی باقی بماند و ناظر تأمین مالی ترور در حالی که پاکستان هنوز به تعهدات اصلی FATF عمل نمی کند. منابع عالی دولتی به تلویزیون هند امروز اعلام کرده اند که ناپدید شدن ناگهانی بیش از 4000 تروریست از لیست اصلی آن که شامل 7،600 نفر از فهرست برنامه 4 قانون ضد تروریسم است ، به احتمال زیاد منجر به ادامه آن در “لیست خاکستری” خواهد شد. علاوه بر این ، منابع عالی گفتند ، بی عملی پاکستان در برابر همه تروریست های تعیین شده توسط سازمان ملل مانند داوود ابراهیم ، مولانا مسعود ازهر ، حافظ سعید و ذاکر اور رحمان لاخوی باید اطمینان حاصل کند که کشور از لیست خاکستری خارج نمی شود. در مجموع ، همسایه دردسر ساز هند نیز نتوانسته است شش تعهد اصلی را انجام دهد.

در برخی از وظایف اصلی. در مورد این موضوع ، یک افسر گفت ، “با وجود پاک کردن 21 مورد از 27 تعهد ، پاکستان به عنوان چهار کشور نامزد – ایالات متحده آمریکا ، انگلیس ، فرانسه در لیست خاکستری باقی خواهد ماند. و آلمان – از تحقق خواسته هایشان در افغانستان کاملاً راضی نیستند. ” FATF قرار است بین 21 تا 23 اکتبر در پاریس میزبان یک جلسه عمومی باشد. در این جلسه پس از بررسی دقیق عملکرد اسلام آباد در انجام تعهدات و استانداردهای جهانی در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ترور ، آخرین تماس پاکستان در لیست خاکستری انجام خواهد شد.

با باقی ماندن پاکستان در در لیست خاکستری ، دریافت کمک مالی از صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول) ، بانک جهانی ، بانک توسعه آسیا (ADB) و اتحادیه اروپا برای کشور دشوارتر است. با این حال ، برای جلوگیری از FATF لیست سیاه ، پاکستان علاوه بر جلب حمایت از کشورهایی مانند ترکیه و مالزی ، از دوست خود در همه شرایط آب و هوایی ، چین پشتیبانی می کند. اساساً پاکستان برای خروج از لیست خاکستری و انتقال به لیست سفید به 12 رأی از 39 رأی نیاز دارد. همچنین بخوانید | ارتش پاکستان ، ISI “دولت عروسکی” عمران خان را نصب کرد: نخست وزیر پیشین نواز شریف پاکستان در ماه ژوئن 2018 توسط FATF در لیست خاکستری قرار گرفت و برنامه عملیاتی برای جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم تا اکتبر 2019 به او داده شد. در همین حال ، پاکستان همچنین در یک فرآیند موازی دوم توسط گروه منطقه ای آسیا و اقیانوسیه (APG) که هر سال یکبار (در آگوست-سپتامبر) تشکیل جلسه می دهد ، در تلاش است.

از آنجا که پاکستان عضو این کشور است ، APG بازبینی مرحله ای خود را انجام می دهد ، که در آگوست 2019 نهایی شد. در بررسی APG ، پاکستان فقط 10 مورد از 40 توصیه را پاک کرد و نتایج فوری را به صفر رساند. پاکستان در ژوئن 2018 تحت پیگیری سریع (تقویت شده) (EEFU) قرار گرفت و از او خواسته شد تا پایان سال 2019 اقدامات مهار پولشویی و تأمین مالی ترور را انجام دهد ، مهلتی که بعداً به دلیل ویروس کرونا تمدید شد همه گیری. در ماه ژوئن ، FATF تصمیم گرفت پاکستان را در پیگیری های بیشتر نگه دارد. APG اخیراً اولین گزارش پیگیری خود را درباره پاکستان که در آن کشور رتبه بندی مجدد شده است ، منتشر کرد. از “جزئی سازگار” به “سازگار” در توصیه 29. توصیه 29 مربوط به واحدهای اطلاعات مالی است.

APG می گوید به دلیل اصلاحات قانونی که در حال حاضر به واحد نظارت مالی (FMU) اجازه دسترسی به سوابق مالیاتی و اطلاعات نگهداری شده توسط FBR (فدرال) را داده است ، پاکستان در توصیه 29 از “جزئی سازگار” به “سازگار” رتبه بندی شده است. هیئت درآمد). پاکستان همچنین درخواست کرده است که براساس توصیه 1 که مربوط به ارزیابی ریسک ها و استفاده از یک رویکرد مبتنی بر ریسک است ، از “تا حدی سازگار” رتبه بندی شود. اما ، APG گفت که پیشرفت کافی برای توجیه رتبه بندی مجدد حاصل نشده است. پاکستان همچنان در پیگیری های بیشتر باقی می ماند و همچنان گزارش را به APG در مورد پیشرفت برای تقویت عملکرد ضد پولشویی پول و مقابله با تأمین مالی تروریسم.